Důvěryhodný elektronický archiv ICZ DESA®
Systém zajišťující dlouhodobé a důvěryhodné uchovávání elektronických dokumentů a spisů v organizaci dle legislativních pravidel.
Používá archivní standardy, zachovává dlouhodobou čitelnost a zajišťuje snadné předávání archiválií nadřízenému archivu.
Zajišťuje také neměnnost a věrohodnost dokumentů, řídí jejich životní cyklus a také přístupy dle oprávnění.
Do neveřejné části produktové podpory (Dokumentace, Novinky) se přihlásíte loginem a heslem, kterým se přihlašujete do HelpDesku ICZ.
Pokud jste náš stávající klient a přímý vstup nemáte, napište nám prostřednictvím kontaktního formuláře (níže na stránce), přidělíme Vám nové přihlašovací údaje.
Aktuality
Aktualizace produktové podpory na webu ICZ
Aktualizovali jsme pro Vás produktovou podporu na našem webu. Do veřejné části přidány nejčastěji kladené dotazy a informace o jednotlivých modulech včetně odpovídajících nabídkových listů. Dále zde najdete aktuální příručky a nástroje k Vámi používaným produktům.
Novinky týkající se jednotlivých produktových verzí obsahující technické detaily naleznete v neveřejné části produktové podpory.
Legislativa
- Zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů [ZARCH]
- Zákon č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce [ZSVD]
- NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 910/2014 ze dne 23. července 2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a o zrušení směrnice 1999/93/ES [eIDAS]
- Vyhláška č. 259/2012 Sb., o podrobnostech výkonu spisové služby (dále jen „spisová vyhláška“) [VSSL]
- Národní standard pro elektronické systémy spisové služby, věstník ministerstva vnitra čá. 57/2017 [NSESSS]
Související odkazy:
- Ministerstvo vnitra ČR – Archivnictví a spisová služba – http://www.mvcr.cz/archivnictvi-a-spisova-sluzba.aspx
- Národní archiv ČR – https://www.nacr.cz/
- PRONOM – informace o datových formátech pro dlouhodobou archivaci – http://apps.nationalarchives.gov.uk/PRONOM/Default.aspx
Často kladené dotazy (FAQ)
1. Jaké jsou výhody důvěryhodného elektronického archivu a spisovny ICZ DESA?
Důvěryhodná elektronická spisovna a archiv ICZ DESA používá archivní standardy a zachovává dlouhodobou čitelnost uložených dokumentů. Výhodou je také to, že pro uložené dokumenty zajišťuje jejich prokazatelnou neměnnost a věrohodnost a má svůj důležitý význam při minimalizaci rizik spojených se ztrátou, poškozením a zničením dokumentů.
2. Pro koho je určena elektronická spisovna a archiv ICZ DESA?
Důvěryhodná elektronická spisovna a archiv ICZ DESA je určena pro úřady veřejné a státní správy i pro oblast komerční, kde je nutné zajistit dlouhodobé ukládání elektronických dokumentů.
3. Co důvěryhodný elektronický archiv ICZ DESA zajišťuje?
Důvěryhodná elektronická spisovna a archiv ICZ DESA řídí životní cyklus dokumentů dle spisového řádu. Dále také řídí přístupy k dokumentům dle oprávnění a zajišťuje snadné předávání archiválií nadřízenému archivu. Navíc pro uložené dokumenty zajišťuje jejich prokazatelnou neměnnost, věrohodnost a
4. Využívá elektronický důvěryhodný archiv ICZ DESA časová razítka?
Ano, důvěryhodná elektronická spisovna a archiv ICZ DESA pracuje také s časovými razítky.
5. Jaké jsou příklady pro využití elektronického důvěryhodné archivu ICZ DESA?
Důvěryhodné uložení elektronických dokumentů je důležité i z hlediska minimalizace rizik. Mezi druhy obecných rizik můžeme jmenovat zejména ztrátu dokumentů, nemožnost jeho nalezení, zneužití informací, záměrné podvržení dokumentů, záměrné zničení důležitých dokumentů s cílem zničit důkazy. Pro účely minimalizace rizik je tak velmi vhodné využít důvěryhodný elektronický archiv ICZ DESA.
6. Zajišťuje důvěryhodný archiv ICZ DESA neměnnost uložených dokumentů?
Ano, důvěryhodná elektronická spisovna a archiv ICZ DESA zajišťuje pro uložené dokumenty jejich prokazatelnou neměnnost a věrohodnost.
7. Co znamená pojem nadřízený archiv v důvěryhodné elektronické spisovně ICZ DESA?
Pojem nadřízený archiv označuje místně příslušný archiv dané organizaci.