Skupina ICZ podpořila první ročník Ceny Josefa Čapka

Skupina ICZ a její Nadační fond dlouhodobě podporují českou kulturu, a proto se letos staly partnery historicky prvního ročníku Ceny Josefa Čapka. Ocenění, které nově udílí České centrum Mezinárodního PEN klubu, letos získal básník, výtvarník a arteterapeut Miroslav Huptych.

 

Skupina ICZ spolu se svým Nadačním fondem dlouhodobě podporuje českou kulturu a jako věrný partner Českého centra Mezinárodního PEN klubu se letos zapojila i do historicky prvního ročníku Ceny Josefa Čapka. Slavnostní předání ocenění se uskutečnilo 24. března 2026 v Rezidenci primátora na Mariánském náměstí v Praze pod záštitou primátora hlavního města Bohuslava Svobody. Vznik ceny navazuje na loňské 80. výročí úmrtí Josefa Čapka, významného českého malíře, spisovatele a představitele humanistických hodnot. Český PEN klub se při této příležitosti rozhodl rozšířit své aktivity a vedle Ceny Karla Čapka nově zavést také ocenění nesoucí jméno jeho bratra a tvůrčího partnera.

Cena Josefa Čapka je udělována za mimořádný přínos v oblasti umění, zejména vizuálního umění a literatury, s důrazem na svobodu tvorby a humanismus. O laureátovi rozhoduje odborná porota jmenovaná výborem českého PEN klubu. V prvním ročníku ocenění získal cenu Miroslav Huptych, básník, výtvarník a arteterapeut, jehož tvorba propojuje literární a vizuální svět, mimo jiné prostřednictvím digitální koláže.

Podpora této nové ceny je pro Skupinu ICZ velkou ctí a zároveň potvrzením jejího dlouhodobého závazku přispívat k rozvoji české kulturní scény.

České centrum Mezinárodního PEN klubu