World ATM Congress 2019 v Madridu

Sedmý ročník World ATM Congress v Madridu spojil víc než 9500 návštěvníků, 250 vystavovatelů a 135 zemí a oblastí. Nejdůležitější výstava v oblasti ATM – Air Traffic Management se konala ve dnech 12.-14.března 2019. ALES zde opět prezentoval svoje řešení.

Výstavní halu v madridské Feria de Madrid zaplnili odborníci z celého světa za jediným účelem – prezentovat nejnovější produkty, služby a inovace budoucnosti. Na výstavě byla v centru pozornosti nejžhavější témata odvětví – rozšiřování kapacity vzdušného prostoru, řízení provozu dronů a získávání správných lidí pro potřeby ATM.

Společnost ALES má v Madridu stabilní místo. Prezentovali jsme systém ICZ LETVIS, který splňuje požadavky bezpečného, moderního a uživatelsky příjemného systému. Systém umožňuje úpravu na míru zákazníkovi. Ukázali jsme prototyp systému Electronic Flight Strip, který se ovládá pomocí dotykového pera na velkém tabletu a možnost přihlašování do aplikace pomocí identifikační karty. Odbor speciální výroby a služeb připravil na expozici nový komfortní operátorský stůl se samostatně nastavitelnou výškou pracovní desky a výškou monitorů, které umožňují i práci ve stoje. Stůl je vybavený dotykovým ovládáním nastavení včetně intenzity osvětlení a pamětí nastavení, která se ovládá pomocí bezdotykové přístupové karty. Návštěvníky zaujala také protikolizní ochrana konzole a možnost doplnit posuvnou loketní opěrkou.

„Nejdůležitější na této výstavě je účast na ní, resp. prezentace aktuálního portfolia na takovém fóru. Je potřebné, abychom byli vnímáni jako dlouhodobě stabilní, kvalitní partner, který na trhu ATM má stále co nabídnout. Letos se nám to v Madridu znovu podařilo. Dokázali jsme zaujmout naším EFS a novým typem konzole s integrovaným přístupem do systému a na pracoviště. Přínosem byla konfrontace s novými technologiemi a požadavky na řešení ATM,” říká k výstavě manažer odboru Sales, Katarína Galajdová.

Mezi hosty na stánku byli partneři z Gruzie, zástupci autorit z České republiky a Slovenska, Polska, Maďarska, Ukrajiny, Portugalska, Spojených arabských emirátů, s kterými jsme zhodnotili dosavadní spolupráci a hledali prostor na nové projekty. Na stánku jsme se věnovali i novým potenciálním partnerům z Eurocontrolu, Česka, Norska, Makedonie, Turecka, Maroka, Malajsie apod. Tým ALES na expozici podpořil pan Miroslav Andr, jehož aktivity a dlouholeté zkušenosti z působení v zemích bývalého SSSR jsou přínosem pro celou skupinu ICZ.

Z výstavy WATMC Madrid si odnášíme podněty od návštěvníků, které zajímají témata týkající se rozšiřování kapacity vzdušného prostoru jako jsou free route airspace, nebo sektorizace a možnost jejího dynamického přepínání. Poskytovatele zajímá optimalizování lidských zdrojů pro řízení letového provozu a také technologie integrovaného pracoviště, které obslouží všechny aplikace z jedné obrazovky. V oblasti tréninku a simulace je pro školitelů důležitá jednoduchost a intuitivnost přípravy cvičení. Rok 2019 vnímáme jako příležitost dostat se do povědomí evropských poskytovatelů navigačních služeb, kteří mají moderní infrastrukturu zdrojů přehledových dat a zajímají je analytické nástroje.