Implementace Cisco Hyperflex v datových centrech

Společnost ICZ a.s. měla možnost realizovat unikátní projekt hned v několika ohledech. Jak co se týče jeho rozsahu, termínových požadavků či implementované technologie, kterou byl Cisco Hyperflex. Jedná se o jedno z nejkomplexnějších řešení od Cisco a sekce Infrastruktury měla to štěstí toto řešení jako jedna z prvních v České republice implementovat u významného zákazníka.

Pokud se na projekt podíváme z pohledu přínosů technologie pro zákazníka, řekněme si ve stručnosti, co to vlastně Cisco Hyperflex je. Jedná se o hyperkonvergované prostředí, které v sobě obsahuje řešení sítě, úložiště a virtualizaci serverů.  Hlavní benefity celého řešení jsou:

  • jednoduchost, komplexnost a úspora času, kterou Cisco Hyperflex uživatelům poskytuje;
  • extrémně vysoký výkon;
  • nízké požadavky na ostatní komponenty, které jsou nezbytné k provozu Cisco Hyperflex.

Při startu projektu bylo jako první nezbytné, aby si všichni členové projektového týmu, ve velmi krátkém čase sehnali podklady, zažádali a splnili prověrku od NBÚ pro práci s utajovanými informacemi. Vše bylo značně ztížené i vzhledem k probíhající pandemii koronaviru.

Skutečnost, že veškeré informace podléhaly utajení, komplikovala po celou dobu projektu předávání informací v týmu, komunikaci se zákazníkem, práci s dokumentací, jelikož členové projektového týmu byly z různých poboček ICZ.

Požadované řešení bylo u zákazníka implementováno ve dvou oddělených datových centrech, kdy bylo nezbytné v téměř šibeničním termínu tří měsíců na jedno datové centrum zvládnout vytvořit finální návrh řešení, otestování, instalaci a implementaci Cisco Hyperflex. I přes velké množství komplikací po celou dobu projektu je nakonec nutné zmínit, že implementace prvních dvou datových center se stihla zrealizovat dle požadovaných termínů a ke vší spokojenosti zákazníka.