Chodíme s asistencí

Dne 1. 6. 2017 sedmičlenný tým zaměstnanců společnosti ICZ a.s. reprezentoval jméno společnost na akci s názvem „Chodíme s asistencí“. Tuto akci pořádal poskytovatel sociální péče pro lidi s tělesným a kombinovaným postižením, obecně prospěšná společnost Asistence. Cílem akce bylo přiblížit lidem, jak vypadá svět hendikepovaných upoutaných na vozíku, jak se dají zvládat každodenní úkoly, když máte zhoršenou motoriku či zrak, nebo jak vnímají život lidé s autismem.

Pro sedmičlenný tým to znamenalo ujít, resp. ujet trasu dlouhou zhruba 4,5 kilometru z Petřína na Vyšehrad. Cestou byla připravena čtyři stanoviště, na kterých závodníci dostávali úkoly a k nim i vybraný hendikep. Kromě slalomu na invalidním vozíku, bylo možné vyzkoušet odezírání ze rtů, poznávání obrázků se zhoršeným viděním a řadu dalších “disciplín”, které jsou ale pro lidi s postižením každodenním chlebem. Celá trasa se absolvovala s invalidním vozíkem, ve kterém se postupně všichni členové týmu prostřídali na pozici asistenta i vozíčkáře.

Všichni účastníci se shodli na tom, že první posezení v  křesle vozíku nebyl vůbec příjemný zážitek. A hlavně – vložení důvěry do jiné, mnohdy cizí osoby, je obzvláště nepříjemné. A i když si všichni nakonec užili neskutečně pohodové a zábavné odpoledne a velkou zábavu při kličkování mezi davy slunících se lidí na náplavce, pohled na určité věci se účastníkům závodu zásadně změnil. V tomto ohledu to byl pro všechny velmi pozitivní zážitek a velmi ho doporučujeme někdy vyzkoušet i Vám.